• Recykling tworzyw sztucznych>
  Recykling tworzyw sztucznych
  Opakowania po napojach i płynach, butelki PET, folie.
 • Recykling innych odpadów>
  Recykling innych odpadów
  Szkło, makulatura, metal
 • Zrealizowane projekty>
  Zrealizowane projekty
  Rozbudowa i przebudowa istniejącej sortowni

Jakie odpady przetwarzamy

w naszej sortowni
< >

Szkło

Na wyprodukowanie jednej tony szkła zużyć należy energię, która zawarta jest w 140 litrach ropy....

Read more

Papier

Produkcja papieru powoduje nie tylko zanieczyszczenie powietrza oraz spore zużycie energii, ale oznacza...

Read more

Metal

Na wyprodukowanie 1 kg aluminium należy użyć około 20kWh. Na 4 tony boksytu zużytego do produkcji...

Read more

Plastik

Sztuczne substancje są trwałym i praktycznie niezniszczalnym materiałem. I to właśnie te ich właściwości...

Read more

Plastik

Sztuczne substancje są trwałym i praktycznie niezniszczalnym materiałem. I to właśnie te ich właściwości sprawiły, iż stanowią one taki problem. Kiedy produkt plastikowy zostanie zużyty staje się odpadem, z którym przyroda sama sobie nie poradzi.

CO MOŻEMY ZROBIĆ DLA OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO?

1. Ograniczyć zużycie plastiku wybierając zakupy i w ten sposób przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów plastikowych.

2. Segregować plastikowe odpady i wyrzucać je do żółtych pojemników na śmieci przeznaczonych właśnie na odpady z plastiku.

 

CO WRZUCAĆ DO ŻÓŁTEGO KOSZA NA PLASTIK?

Pudełeczka z masła, jogurtów, śmietany

Plastikowe butelki po napojach (PET-y)

Opakowania z polistyrenu

Butelki po szamponach, środkach czystości, olejach

Folie

Plastikowe zabawki

Pamiętaj! Plastiki muszą być wymyte, butelki ugniecione i otwarte, żeby weszło ich więcej i żeby można było je sprasować.

 

CZEGO NIE WRZUCAĆ DO KOSZA NA PLASTIK?

Folii z zawartością żelaza, folie aluminiowe

Produktów z miękkiego PCV

Metali, szkła, papieru

Kartoników po napojach (Tetrapak)

 

CO MOŻNA ZROBIĆ Z PLASTIKOWYMI ODPADAMI?

Istnieją procesy, które pozwalają na powtórne wykorzystanie (recykling) wszystkich materiałów sztucznych pochodzących z gospodarstw domowych. Materiał sztuczny, który ulega stopieniu (a który stanowi około ¾ całej ilości odpadów z gospodarstw domowych), w trakcie tego procesu przekształca się w lepką masę. Pozostałe materiały sztuczne, które się nie topią, są pokruszone i dodane jak rodzynki do ciasta. Mieszankę przelewa się później do form i w ten sposób mogą z niej powstać wykładziny podłogowe do fabryk, rynny, rury ściekowe, sztachetki do płotów, palety lub płytki.

CO Z PLASTIKIEM?

W dzisiejszych czasach prawie wszystkie materiały sztuczne, których używamy, są pod względem chemicznym bardzo stabilne i w ogóle nie ulegają naturalnemu rozkładowi lub biodegradacji. Nie było by tak, gdybyśmy pozbawili plastiki ich nieśmiertelności, a zostawili tylko ich dobre właściwości. Zaoszczędzilibyśmy sobie w ten sposób problemów z magazynowaniem nieśmiertelnych odpadów.

Jedną z możliwości jest produkowanie materiałów, które mają wszystkie dobre właściwości materiałów sztucznych – te, które w ziemi ulegają rozkładowi za pośrednictwem działania bakterii za 12 – 15 miesięcy. W chwili obecnej niemal wszystkie materiały sztuczne produkuje się z ropy. Materiały sztuczne ulegające biodegradacji wyrabia się w procesie fermentacji materiałów pochodzenia naturalnego. Do produkcji wykorzystuje się szczególny rodzaj bakterii, które hoduje się w beczkach żywiąc je produktami zawierającymi cukier. Bakterie te rozmnażają się i jednocześnie produkują „materiał sztuczny”, podobnie jak ssaki wytwarzają w swym ciele tłuszcz. Takie plastiki, kiedy zostaną zużyte, mogą zostać rozłożone w ziemi przez inne bakterie - w odróżnieniu od plastików produkowanych z ropy, które w ziemi będą zalegać jeszcze przez setki lat.

CO SIĘ DZIEJE Z ODPADAMI PLASTIKOWYMI Z ŻÓŁTYCH POJEMNIKÓW?

Z białych PET-ów specjalną metodą wytwarza się włókna dla przemysłu tekstylnego.

 

Źródło: www.fcc-group.eu

Recykling Wojkowice Sp. z o.o.

ul. Jana III Sobieskiego 125
Tel: (32) 760-20-78
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.